მუსიკა: ბარტოშ სტრაბუჟინსკი
კატაჟინა კნიხალსკას პიესის მიხედვითა და იაცეკ გლომბის რეჟისორობით დადგმული სპექტაკლის ,,კლასიკური კოპროდუქციის“ პრემიერა 2019 წლის ოქტომბერში, ბათუმში შედგა. საქართველოში მისი კიდევ ერთხელ ჩვენება 2020 წელს იგეგმებოდა. სამწუხაროდ, პანდემიის განვითარებამ აიძულა პროექტის რეალიზატორები კრეატიული ფორმით შეეცვალათ გეგმები.  თუ ქართველ მაყურებელთან და ჩვენს მეგობარ მსახიობებთან პირისპირ შეხვედრა ვერ ხერხდება, მაშინ უნდა გავაგრძელოთ თანამშრომლობა ისეთი ფორმით, როგორიც ამჟამად ხელმისაწვდომია, ანუ ინტერნეტის დახმარებით.
სწორედ ასე დაიბადა თეატრალური ,, making off-ის“შექმნის აზრი. ,,კლასიკური კოპროდუქცია“ არის სპექტაკლი, რომელიც შეგვიძლია ამ ფორმას იდეალურად მოვარგოთ. თავად სპექტაკლის სათაური თავის თავში მოიცავს ერთგვარ მეტათეატრალურობას - ეს არ არის მონათხრობი მხოლოდ ორ ქვეყანასა და მის მაცხოვრებლებზე, არამედ ორი სამსახიობო ჯგუფის პირისპირ შეხვედრაზე, კოპროდუქციაზე მუშაობის პროცესში განვლილ საინტერესო და რთულ  თავგადასავალზე.
,,კლაკისური კოპროდუცენტის ანბანი“ აგებულია ორივე ქვეყნისთვის დამახასიათებელ თავისებურ იუმორზე  (რომლის მიმართაც ორივე მხარემ, მეტნაკლებად, მსუბუქი მიდგომა გამოიმუშავა). თემატიკა არ უვლის გვერდს პირველადი სპექტაკლის ისეთ რთულ და მტკივნეულ საკითხებს, როგორებიცაა: ომი, სხვადასხვა ტრავმა თუ ეროვნული სისუსტეები. ეს ყველაფერი ერთ დიდ, მეგობრობის ჩარჩოშია მოქცეული, რომელიც ცდილობს გაარკვიოს, დროდადრო რთული თანამშრომლობის მიუხედავად, რა ჰქვია იმ ამოუცნობ ფენომენს, რომელიც აჩენს ძაფს ქართველებსა და პოლონელებს შორის და რომლის წყალობითაც ორი ერის ყოველი მორიგი შეხვედრა გულწრფელი და ხანგრძლივი კეთილგანწყობით სრულდება.
პრემიერა 2020 წლის 18 დეკემბერს, 19:00 საათზე (პოლონური დროით) თეატრ მოდჟეიევსკას Youtubeარხზე, ხოლო 22:00 საათზე (ქართული დროით) ბათუმის დრამატული თეატრის Youtubeარხზე შედგება.

Music - Bartosh Strabuzynsky
The premiere of the performance “The Classical Coproduction” based on Katarzyna Knichalska’s play and directed by Jacek Glomb was held in Batumi in October 2019. It was planned to show it again in Georgia in 2020. Unfortunately, the development of the pandemic situation forced the project implementers to change their plans in a creative way. As far as a face-to-face meeting with the Georgian audience and our friendly actors is not possible, we should continue the cooperation in the form that is currently available, i.e., with the help of the internet.
This is how the idea of creating a theatrical “making-off” was born. “The Classical Coproduction” is a play that can perfectly fit the form. The title of the play includes in itself the kind of meta-theatricality – it is not just a story about two countries and their inhabitants but also a face-to-face meeting of two acting companies, an interesting and challenging adventure in the process of working on the coproduction.
“The ABC of the Classical Coproduction” is built on a peculiar humor typical of the two countries (towards which both sides have developed a more or less light approach). The theme does not evade the difficult and painful issues of the primary play, such as war, various types of traumas or national weaknesses. It all is comprised in a big framework of friendship, trying to figure out, despite of occasional difficult collaboration, what the so-called unidentified phenomenon is that builds a thread between the Georgian and the Poles, and thanks to which each successive meeting of the two nations ends with sincere and lasting goodwill.
The Premiere will be held on the Modjeska Theatre YouTube channel at 19:00 (Polish time) on 18 December 2020, and on the Batumi Drama Theatre YouTube channel at 22:00 (Georgian time).