2021 წლის 14 იანვარს ონლაინ გაიმართა ქართული თეატრის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება. ქართველ თეატრის მოღვაწეებს ქართული თეატრის დღე მიულოცა საქართველოს თეატრალური საზოგადოების თავმჯდომარემ ბატონმა გიორგი გეგჭკორმა, საქართველოს განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა ბატონმა მიხეილ ჩხენკელმა. ქართული თეატრის დღეს  შედგა თეატრის მოღვაწეების ტრადიციული დაჯილდოება: გიორგი ერისთავის სახელობის პრემიით დაჯილდოვდა დრამატურგი ლაშა თაბუკაშვილი, პეტრე ოცხელის სახელობის პრემიით დაჯილდოვდა მხატვარი აივენგო ჭელიძე, ვალერიან გუნიას სახელობის პრემია მიენიჭა თეატრმცოდნეს ნოდარ გურაბანიძეს, ვერიკო ანჯაფარიძის სახელობის პრემია - მსახიობებს ლელა ალიბეგაშვილს, თამარ მამულაშვილს მარინა ჯანაშიას; აკაკი ხორავას სახელობის პრემია - მსახიობებს ლეო ანთაძეს, კახი კავსაძეს; სულხან-საბა ორბელიანის სახელობის ჯილდო გადაეცა ანსამბლ ,,ერისიონს“, სესილია თაყაიშვილის სახელობის ჯილდო გადაეცა მსახიობ ეკა მჟავანაძეს, გიორგი შავგულიძის პრემიით დაჯილდოვდა ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის ღვაწლმოსილი მსახიობი ბერდია ინწკირველი, ვასო გოძიაშვილის სახელობის პრემიით დაჯილდოვდა მსახიობი ლევან გვაზავა, მედეა ჩახავას სახელობის პრემია მიენიჭა მსახიობ ანა სანაიას, კოტე მახარაძის სახელობის ჯილდო გადაეცა მსახიობ სანდრო სამხარაძეს, დიმიტრი ალექსიძის სახელობის ჯილდო მიენიჭა რეჟისორ დავით ხორბალაძეს, სალომე ყანჩელის სახელობის ჯილდო მიენიჭა მსახიობ ენდი ძიძავას, მარინა თბილელის სახელობის ჯილდო მიენიჭა მსახიობ მაია გელოვანს, ელენე ჩოხელის სახელობის ჯილდო მიენიჭა მსახიობ თინათინ მერკვილაძეს, ელენე ყიფშიძის სახელობის ჯილდო მიენიჭა მსახიობ მარინა ხარჩილავას, შალვა გაწერელიას სახელობის ჯილდო გადაეცა რეჟისორ გიორგი ჩალაძეს, გივი სარჩიმელიძის სახელობის ჯილდო მიენიჭა ნიკოლოზ საბაშვილს, არჩილ ჩხარტიშვილის ჯილდო გადაეცა დავით თარბას, ვასილ კიკნაძის სახელობის ჯილდო მიენიჭა თეატრმცოდნეებს ნიკოლოზ წულუკიძესა და ნერონ აბულაძეს, შალვა ღამბაშიძის სახელობის ჯილდო მიენიჭა მსახიობ ნოდარ ბჟალავას, ამაგდარის წოდება მიენიჭა ქართული თეატის ღვაწლმოსი მოღვაწეებს.
ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა ანდრო ენუქიძემ ქართული თეატრის დღესთან დაკავშირებით  სატელევიზიო ინტერვიუებში ისაუბრა პანდემიის პერიოდში ბათუმის დრამატული თეატრის საქმიანობის შესახებ. ბატონმა ანდრომ აღნიშნა, რომ თეატრმა აღნიშნულ პერიოდში დადგა ხუთი სპექტაკლი, მათ შორის ერთი სპექტაკლი გაიმართა თეატრის წინა მოედანზე, ერთი სპექტაკლი პირდაპირი ეთერით გადაიცა აჭარის ტელევიზიით,  თეატრმა მონაწილეობა მიიღო ონლაინ საერთაშორისო თეატრალურ ფესტივალში. თეატრში აქტიურად მიმდინარეობს შემოქმედებითი საქმიანობა,  მზადდება ახალი სპექტაკლები, პანდემიის დასრულების შემდეგ ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრი თავის სამ სასცენო სივრცეში მაყურებელს შეთავაზებს როგორც მიმდინარე რეპერტუარის სპექტაკლებს, ასევე საპრემიერო სპექტაკლებსაც.

Georgian Theatre Day
An event dedicated to the Georgian Theatre Day was held online on 14 January, 2021.  Mr. Giorgi Gegechkori, the Chairman of the Georgian Theatre Society, and Mr. Mikheil Chkhenkeli, the Minister of Education, Science, Culture and Sport, congratulated theatrical workers on the day of the Georgian theatre.  The traditional awarding ceremony of the theatrical figures was held on the same day: playwright Lasha Tabukashvili was awarded the Giorgi Eristavi Prize, artist Aivengo Chelidze was awarded the Petre Otskheli Prize, theatre critic Nodar Gurabanidze was awarded the Valerian Gunia Prize, actresses Lela Alibegashvili, Tamar Mamulashvili and Marina Janashia were awarded the Veriko Anjaparidze Prize; actors Leo Antadze and Kakhi Kavsadze were awarded the Akaki Khorava Prize; ensemble “Erisioni” was awarded the Sulkhan-Saba Orbeliani Prize, actress Eka Mzhavanadze was awarded the Sesilia Takaishvili Prize, the merited actor of the Batumi Ilia Chavchavadze State Drama Theatre Berdia Intskirveli was awarded the Giorgi Shavgulidze Prize, actor Levan Gvazava was awarded the Vaso Godziashvili Prize, actress Ana Sanaia was awarded the Medea Chakhava Prize, actor Sandro Samkharadze was awarded the Kote Makharadze Prize, stage director Davit Khorbaladze was awarded the Dimitri Aleksidze Prize, actress Endi Dzidzava was awarded the Salome Kancheli Prize, actress Maia Gelovani was awarded the Marina Tbileli Prize, actress Tinatin Merkviladze was awarded the Elene Chokheli Prize, actress Marina Kharchilava was awarded the Elene Kipshidze Prize, stage director Giorgi Chaladze was awarded the Shalva Gatserelia Prize, Nikoloz Sabashvili was awarded the Givi Sarchimelidze Prize, Davit Tarba was awarded the Archil Chkhartishvili Prize, theatre critics Nikoloz Tsulukidze and Neron Abuladze were awarded the Vasil Kiknadze Prize, actor Nodar Bzhalava was awarded the Shalva Ghambashidze Prize, merited figures of the Georgian theatre were awarded the title of “Amagdari” (“Caring”).
Andro Enukidze, the artistic director of the Batumi Ilia Chavchavadze State Drama Theatre, spoke about the activities of the Batumi Drama Theatre during the pandemic in TV interviews on the occasion of the Georgian Theatre day. Mr. Enukidze noted that the theatre staged five performances during this period, including the one staged in front of the theatre, one broadcasted live on Ajara TV; the theater also participated in an online international theatrical festival.
Creative activities are being carried out in the theatre and new performances are being prepared. Upon completion of the pandemic, the Batumi Ilia Chavchavadze State Drama Theatre will offer the current repertoire as well as premier performances in its three stage spaces.